joomla templates top joomla templates template joomla

Po 23 latach zapadł wyrok ws. śmierci 15-letniej Małgorzaty. Sprawcy skazani na 25 lat więzienia

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Wrocław wiadomości

 
Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłosił wyrok w sprawie tak zwanej zbrodni miłoszyckiej. Za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty, do którego doszło w 1997 roku podczas zabawy sylwestrowej, skazani na 25 lat więzienia zostali dwaj mężczyźni - Ireneusz M. i Norbert Basiura Obaj nie przyznali się do winy. Wcześniej za tę zbrodnię niesłusznie skazano Tomasza Komendę.
 
Skład sędziowski uznał za wiarygodny dowód w postaci protokołu ze znalezienia zwłok nastolatki 1 stycznia 1997 roku. Istotna była też opinia sądowo-lekarska z sekcji zwłok. W uzasadnieniu podkreślano bardzo ważną rolę zeznań świadków z tamtego czasu.
 
 
Jak mówił sędzia Marek Poteralski, o sprawstwie obu mężczyzn świadczyły także inne dowody. W przypadku Norberta Basiury było to zachowanie bezpośrednio po zbrodni, takie jak kierowanie podejrzeń na innych, ale też jego zachowanie w toku obecnego postępowania - gubienie się we własnych zeznaniach, wraz z pojawianiem się kolejnych obciążających go dowodów.
 
Podobnie było z Ireneuszem M. Na początku kategorycznie zaprzeczał, że jego DNA mogło znajdować się na miejscu zbrodni. Kiedy dowiedział się, że śledczy zabezpieczyli takie ślady, twierdził, że mógł oddać mocz w tamtym miejscu.
 
W trakcie procesu o wnioskach z badania próbek biologicznych mówił biegły, który w sprawdzanych próbkach znalazł się m.in. krew oraz składniki nasienia.
– Dowody z tej najwyższej półki oceniane są przez biegłych jako ekstremalnie mocne, potem bardzo mocne i mocne – podkreślił sędzia uzasadniając wyrok.
Prokuratura żądała dla Ireneusza M. kary dożywocia. Wyrok jest nieprawomocny.